26. 11. 2020

Covidové okénko pivního sommeliera

Covidové okénko pivního sommeliera

Zavření výčepů, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a k tomu ztráta čichu. Nelehká doba nejenom pro nás pivní sommeliery.

Naštěstí čich je už zpátky, tak je potřeba regenerující buňky správně zaměstnat.
Na pozvání k orosené sklence do naší restaurace si asi ještě chvilku počkáte a tak budu rád, když se mnou budete degustovat z domu. Já Vám k tomu v nasledujicích řádcích přibalím nějakou tu přidanou hodnotu. :-)

Dnes Vám představím pivo, na které jsem se velmi těšil až ho narazíme. Bohužel jsme ho museli kvůli vládním opatřením dehonestovat stočením do PET lahví, ale dovolím si tvrdit, že mu to neubralo na jeho kvalitách. Jedná se o limitovanou várku, kterou pivovar Clock expedoval pouze do sudů a naše pivotéka se stala šťastným majitelem jednoho štěňátka. Pivovar Clock je řemeslný pivovar z východočeského Potštejna, který rozhodně patří mezi republikovou špičku a i toto pivo to potvrzuje. Jak obrázek i název Fresh Hop Ale Most napovídá, chmel - to je tu oč tu běží. A tato světlá svrchně kvašená dvanáctka je přesně s tímto záměrem uvařena. Chmelena je pouze čerstvým chmelem nové odrůdy Most. Krásné zelené šištičky, z kterých aromatické silice jenom prýští. Chuťový profil má evokovat tropické ovoce, grapefruit, mango. Chmel je křížencem americké odrůdy Cascade a divokých chmelů, který mají svůj původ v českých lužních lesích.

Samotné pivo má ve vůni jemné květinové tóny, které doplňuje vůně sladu s nádechem sušenek. Při důkladnějším zkoumání najdeme sušené tropické ovoce. Chuť je velmi svěží s pozvolna nastupující střední hořkostí, která pomalu doznívá na horním patře a nabádá k dalšímu napití. V chuti převažují květinové tóny černého bezu a objevuje se i náznak manga a broskví. Pivo je rozhodně skvělým partnerem k celovečernímu popíjení. Když se zamýšlím nad vhodnou kombinací s jídlem, tak dostávám chuť na obyčený vepřový řízek, či nějakou topinku s jemně pikantní směsí.
Tak na zdraví a dej bůh štěstí!

Foto: facebooková stránka pivovaru Most

Zpět na blog

První květnové okénko pivního sommeliera

V poslední době mě zaujala hned dvě zajímavá řemeslná piva. Tento nepravidelný sloupek bude tedy tentokrát dvouokénkem.

Více info