Eiche – Aecht Schlenkerla

Eiche

18,9 ° / 8 % obj.

Aecht Schlenkerla

Tato láhev. připomínající pivo z doby předrevoluční s nenápadnou zelenou etiketou v sobě skrývá velice zajímavé pivo. A to hned z několika pohledů.
Jedná se o pivo z pivovaru na jehož názvu si leckdo zlomí jazyk - Schlenkerla, z bavorského města Bamberk, které je vyhlášené nakuřovanými pivy. Samotný nakuřovaný slad je vlastně takový návrat ke kořenům, kdy se slad sušil nad ohněm. Pokud nemáte s nakuřovanými pivy zkušenost, vězte že je to jak s olivami. Člověk tomu musí přijít na chuť. Nicméně Rauchbier, jak se nakuřovanému pivu v němčině říká, z tohoto pivovaru, si troufám doporučit i těm méně zkušeným. Tradiční německá snaha o perfektní vyváženost chutí ruku v ruce s německým zákonem o čistotě piva (do piva je možno použít pouze slad, chmel a vodu) dělá z tohoto piva velmi pitelný kousek. Ale pozor! Jedná se o Doppelbock. Bock je pivní styl, který se v Německu vaří tradičně na podzim a popijí se na prohřátí v chladných dnech (jak příhodné). A Doppelbock je jeho silnější brácha. 18° extraktu původní mladiny a 8 % alkoholu, který je však v tomto pivu velmi zrádně ukryt. Pivo je skvělé upíjet malými doušky a nechat si v puse rozehrát všechny jeho sladové linky. Na zběžné napití je totiž pouze sladké a uzené. Budete-li ho však zkoumat hlouběji, naleznete v něm spoustu zajímavých chutí.
Nakonec je potřeba zmínit proč se pivo jmenuje Eiche. Eiche v nemčině znamená dub a naznačuje, že je slad použitý k výrobě tohoto piva nakuřovaný dubovým dřevem. K výrobě ostatních piv v pivovaru Schlenkerla se používá slad nakouřený dřevem bukovým. Právě dubem nakouřený slad je jemnější a nakouření je chuťově zajímavější, ale to už je na delší povídání třeba u srovnávací degustace nakuřovaných piv.

druh rauchen doppel bock
cena 75 Kč / 0,5 l
Zpět na přehled